Jaha, nu har det hänt något som jag blev både ledsen och arg på.
Precis innan jag skulle iväg så ringde det på dörren och det var en äldre man som bor i samma bostadsrätthus.
Jag öppnade och han började med att han var väldigt ledsen och bad om förlåt. Jag frågade vad det var frågan om.
Jo han hade kört på min bil bak på vänster sida. Han har sin parkeringsplats på vänster sida om min bil i garaget.
Vi gick ner tillsammans i garaget och tittade på skadan/skadorna. Det var en liten buckla bak och rejäla skrapningar på vänster sida.
Han ville inte blanda in sitt försäkringsbolag utan ville betala direkt till mig och jag fick någon konstig känsla om att något var på tok och jag frågade varför, jo sa han för då förlorar han bonusen.
Han tyckte jag skulle gå till någon som kunde göra det billigt så skulle han betatala det till mig och att jag skulle göra det idag. Men jag talade om för honom att jag skulle först tala med min son och också att jag inte hann med detta idag utan gör det imorgon istället.
Jag skall ta reda på kostnaderna, skall naturligtvis åka till Nissan i Helsingborg där jag har köpt bilen och höra om priset och jag behöver ju en lånebil under tiden de gör vid det. Fick även ett tips av min älskade son att det fanns en bra firma här i Landskrona. Jag får väl ta in offerter på kostnaderna och sedan prata med mannen.
Skall naturligtvis ringa min tvillingbror också så att jag inte blir lurad eftersom han är en f d polis. Om jag känner honom rätt så tycker han nog det skall gå genom försäkringsbolagen och det tyckte också min son. Min son varnade också att jag absolut inte får lägga ut pengarna och sedan tro att jag får dem av mannen sedan. Dum är jag väl inte. Den äldre mannen ville inte att jag skulle berätta detta för någon i huset, varför vet jag inte. Ser de skadorna ikväll eller imorgon så kommer det säkert någon och frågar och ljuger gör jag inte. Här handlar det om sanning och det är därför jag känner mig så kluven.
Så det bär iväg till Helsingborg imorgon bitti och sedan till den andra firman i Landskrona, så vi ser hur det går.
Det är väl konstigt det känns som en kränkning när det gäller ens bil, som jag är så glad i.
Återkommer och berättar hur det går, men en sak som är säker han kan i alla fall inte lura mig.
Ha en fortsatt bra kväll och hoppas att solen får lysa över imorgon, om inte så måla en sol på fönstret.
Önskar er alla en god natt!
Ladyn 70+ aren
