← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Lady70+

JAG FLYTER …..

Hej Alla Kära !


Idag har jag 40 grader varmt på min balkong och det går inte att njuta, jag sitter just nu inne i min lägenhet och flyter hela jag av svetten.


Skall hitta behagliga kläder och ge mig ut i min cab och senare skall jag gå ut och titta på karnevalen. Jag gick aldrig igår för jag fick främmande men nu skall jag smita iväg. Det är så när man bor i närheten, lätt att titta in och det är bara trevligt men nu är det för varmt för att vara social.


Usch, fy för att bara skriva så men jag måste ju vara ärlig annars mår jag ju dåligt själv.


Om jag inte blir förhindrad så vet jag att jag i alla fall skall köpa brända mandlar.


Imorgon måste jag besöka torget tidigt och köpa grönsaker och sedan en tur till min fiskebod och OM jag hinner så måste jag köpa en LANGOS. När min man levde så köpte jag en langos varje dag till honom så länge karnevalen höll på. Men langos som ungrarna äter mest är med lite salt på och jag kan lova er, att det är verkligen gott. Langos uttalas ”LANGOSH”. Det finns naturligtvis en hel del att välja att lägga på langosen.


När det blir Malmöfestivalen då åker jag dit för att köpa langos hos ungrare som har en bod som heter ”Langos No 1” de har Malmös godaste langos enligt vad jag och naturligtvis min man också tyckte.


Nej nu måste jag iväg om jag skall hinna med vad skall idag.


Ha en fin fortsatt bra dag och en underbar kväll.


Förresten jag tror vi har lovats regn och åska imorgon och då går allt i stöpet och det skall jag i så fall berätta om senare.


Kram


Ladyn 70+ aren