Hej Alla Kära
Nu får det vara nog med regnandet och blåsten. Det känns som om huvudet är svullet och att det håller på att trilla av. Det knastrar och har sig. Jag tycker INTE om det här ruskvädret, det är värre än höstrusk.
Nej f för katten.
Mina kära ville att jag skulle följa med till Sofiero och se alla fina blommor och växter.i morgon. De är så goa och vill mig bara väl. Blir det uppehåll så har jag annat för mig. Hör och häpna, fast jag är pensionär, så har jag tidsbrist just nu i alla fall.
Det är p g a att det har varit så dåligt väder så har jag blivit hindrar att utföra sysslorna.
Ikväll har jag tittat på Sommarkrysset, visst är EMD är bra men jag saknade Gry. Det är mycket som visas i repris eller annars är det sådant som inte tilltalar mig.
Men jag tycker om att läsa det ger mig mer för då kan jag få fram bilder själv framför näthinnan.
Skall först in i duschen och tvätta mitt här till imorgon innan det blir för sent att spola.
Glömde berätta att det var väldigt trevligt när min äldsta sonson var på besök i fredags. Vi åt lunch tillsammans och vi pratade i flera timmar. Det kändes bra för han var inte stressad. Han skulle till Malmö först senare på kvällen. Han skulle inte iväg och jaga heller, men jag tror att han var iväg igår eller idag. Han jagar vildsvin just nu och han går ensamen i skogen och det är fullt med vildsvin, så jag tror att ni förstår att jag är orolig. Han försöker lugna mig men det går inte, de är ena riktiga bjässar och snabba är de också.
Innan jag åker hemfrån imorgon så skall jag ringa honom så och höra att allt är bra med honom.
Den yngsta sonsonen var med sin flickvän hemma hos sina föräldrar och det åt gott och spelade Skippo tror jag det var. Sedan spelar ju både sonen och sonsonen gitarr så det har det trevligt tillsammans.
Jag tror ungdomar inte har det så lätt, jag tycker de stressar för mycket och de har rätt mycket krav på sig. Jag brukar säga: huvudsaken att de är goda medborgare och att de skall veta att de är bra som de är. Jag älskar dem.
Nej nu in i duschen, det är så tyst i det här huset så ibland tror jag att jag bor själv här. Det är ju synd om jag väcker någon granne. Det är i alla fall jättebra att ha fina grannar i hela trappuppgången.
Stor heder till dem!
Ha nu en fortsatt bra kväll och hoppas att ni får sol och värme i morgon och sköt om Er!
önskar
Ladyn 70+ aren
