← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Lady70+

ONT VAD DÅ ? ….

Hej Alla Kära !

Ont i halsen och i huvudet, men vad då. Jag intalar mig nu att det är bara inbillning.

Varm är jag också, ja naturligtvis är jag varm annars skulle jag ha varit död. Men jag menar at jag är varmare än vanligt.

Igår så såg jag programmet om svenska hjältar det var tårdrypande.

Fick sms från min son och sonhustru och de tyckte också det var rörande och fantastiskt att det finns så fina människor.

Idag ringde min son och sa att han tyckte att det var förskräckligt med att den äldre damen låg med lårbensbrott i badrummet på ett kall golv, i tre dagar. Hemskt. Så min son sa att hädanefter skulle han ha nycklarna till min lägenhet på sig hela tiden ifall det skulle hända mig något. Nu skall han behöva oroa sig för det också.

Han är så omtänksam och det är min sonhustru.

Jag känner mig ju som 18 år inuti men skalet jag det skall man väl inte prata om.

Jag tvättade i alla fall bilen och jag hittade ett medel jag vet inte vad det heter men jag fick i alla fall bort färgen från den bil som rispade högra sidan på min bil. Det syns lite skavning men det blev i alla fall bättre.

Har också skrivit ett 20-tal julkort men har några till att skriva. Jag är egentligen dålig på att skriva kort och brev nu för tiden. Det blir ju sms och mail numera.

Ikväll har jag sett på fakta och hoppat hit och dit men jag tycker ibland att det är rena smörjan på TV:n

Imorgon skall jag dra fram min tunga symaskin och laga ett par svarta långbyxor som har spruckit i sömmen.

Mer vågar jag inte planera ännu. Jag känner att jag hinner med mycket mer när jag inte har för stora planer och det är ju logiskt eller hur?

Hoppas att det är kyligt i morgon också för jag måste ut så att det jag har i kroppen försvinner.

Skall ta en tablett och försöka lägga mig lite tidigare om det nu går.

Det är så konstigt tyst på stan ikväll/natt. Kanske att det är för kallt för dem som rör sig ute annars. Det är faktiskt inte många bilar heller som hörs och syns.

Det kanske är julstöket. Jag har inte börjat laga någon mat ännu. Får se hur det blir till julen med allt runt omkring mig.

Önskar er alla en god natt och sköt om er!

Kram

Ladyn 70+ aren