Hej Alla Kära !
Idag skiner solen men det har var varit många avåkningar här nere i Skåne i natt och i morse.
Måste bara skriva något som jag läste inatt. Jag kunde omöjligt sova i natt och jag lusläste allt vad jag kunde och hittade då ett reportage i Allers nr 2.
Jag blir så glad när det lyckas för människor att kunna komma igen och i det här fallet sadla om. Det är ett uttryck som jag ofta använde i mitt jobb. För det är ju inte säkert att man skall gå i samma gamla ullstrumpor livet igenom.
Det handlar om en man som vågade förverkliga sin dröm. Efter 35 år som arbetare vestämde han sig för att bli fotvårdsspecialist. Hans uttalande är ”Det här är det roligaste jag någonsin gjort”.
Nu kommer jag till slutklämmen av reportaget där han säger att han har en dröm kvar:
Det skulle vara roligt att jobbba ideellt och få ge uteliggare och hemlösa fotvårdsbehandling utan att de ska behöva tänka på pengar. De skulle verkligen behöva fotvård och känna att det finns någon som bryr sig om dem.
Det finns mycket mer att berätta om vad han gillar bl a att det är så givande för att han kan bidra till att andra mår lite bättre. Det är ju inte bara fotvård utan det är lite av social oas för dem. Någon att ha prata med och han har ju tystnadsplikt och då blir det mer förtroget.
Ville bara dela med mig, blev så glad att få läsa om detta.
Har lite att fixa till lite här hemma idag men sedan skall jag försöka komma ut ett tag och få frisk luft. Hoppas att det inte är halt då.
Önskar er alla en fin dag och var rädda om er.
Kram
Ladyn 70+ aren
