Hej Alla Kära !
Idag vet jag inte hur det är. Jag är otroligt trött, tror jag!
Det är kallt i lägenheten och det förresten har det varit länge, men igår kväll blev det varmt men nu är det kallt igen.
Tur att jag inte har aptit för i köket är det nog inte mer än 15-16 grader.
Jag har i alla fall tvättat en maskin och så har jag rensat vidare i min dator. Det är mycket att göra med det, alltså datorn.
Har bara varit iväg till Posten med ett par brev, så där kanske 50 meter, inte längre i alla fall.
Det blåser idag och det var något dugg som kom från himlen. Läste ikväll på nätet att det är jättehalt här nere på vägarna. Norr om Ängelholm hade det varit många som hade råkat ut för halkan.
Vi får verkligen hålla tummarna för dem som MÅSTE ut i helgen.
Jag skall inte ut, tar mig ner med hissen och firar ”mormor” som fyller år och samtidigt firar in nyåret.
Om det inte blir för dåligt väder skulle jag behöva ut på en liten tripp men blir det fortfarande dåligt väglag så får det vara tills det blir bättre.
Annars blir det bara en kort promenad till min mans gravpats och då blir det med gåstavarna.
Skall se vad TV:n har att bjuda på ikväll annars blir det att läsa. Kan väl inte sova något alls i natt då jag har flera gånger nickat till under dagens lopp. Fattar inte vad det är, jag älskar ju snö och kyla. Vintern skall ju vara så.
Satt och tänkte på tiden framåt och blev nästan förskräckt att tänka framåt på det viset. Det gäller att njuta av den dagen som kommer. Det är inte heller likt mig, men men men detta är ju inte en dag som är likt mitt tänkande annars.
Har kanske läst för mycket om hur en del är och tolkar livet och allra helst yngre om de har ett mål eller inte, vad skall de leva på när de till slut skall stadga sig och när de blir äldre. Det blir ju rena fattigdomen för de då blivande pensionärerna.
Nej fy för katten nu skall jag inte hålla på så här näst sista dagen på året.
Nu alla mina kära skall jag sätta på en skiva av Tom Jones och speciellt lyssna på What´s New Pussycat”. Då börjar jag alltid skratta för jag har alltid tyckt att han hakar upp sig vid ett par tillfällen, men det är bara jag som tycker. När min man levde så påpekade jag detta och om någon hade musiköra så var det han och han tyckte att jag var nog lite löjlg. Det muntrar upp i alla fall.
Önskar er också en trrevlig och skön kväll och var rädda om er i halkan.
Kram
Ladyn 70+ aren
