Har bestämt mig, har bestämt mig att efter min 15 års födelsedag i mars så vill jag ta en ny piercing, har tänkt länge på vilken slags och vart jag vill ha min piercing. Har ju redan i ögonbrynet och i öronen, näsa och navel var helt uteslutet och läpp.. Ush det hade inte passat på mig, det hade rättare sagt sätt rätt knäppt ut på mig, haha. Så tänkte vidare och fick för mig att jag ville ta en tung piercing, varför? Jo för det är ett ställe där piercingen inte syns så mycket så det kommer inte synas och det är något jag känner för. Eller rättare sagt, äsh.. Förklarar senare! Sedan så är det fint när det väl syns.. Har egentligen inga stora anledningar till varför jag vill pierca min tunga men det bara känns som att jag vill göra det.
Jo det jag försökte förklara var, att piercingar är nästan som droger, efter en piercing så vill man ha fler och fler och flera och det är lite ”små farligt”. Eftersom tungan är det ända stället jag kan pierca och det är det ända stället jag vill pierca mig på så blir det lixom som ett stopp på något sätt, då vet jag inombords att jag inte vill ha några fler piercingar..
Tungpiercingar har sina risker.. Alla piercingar har sina egna risker, om man ser så är en ögonbrynspiercing också en väldigt stor chans att något kan hända, kan bli blind eller försämra min syn.. Näsa, vet jag inte så riktigt mycket om. Osv.. Alla har sina delar. Det gäller bara att ta hand om sina piercingar väldigt nogrant. Min ögonbrynspiercing, den tog jag ju aldrig hand om.. Och den blev infekterad om, och om, och om igen… Det blev trisst efter ett tag så valde att ta hand om den och nu mår den perfekt, haha 🙂 Vad tycker ni? Skulle jag passa i tung piercing?
