I närheten av en av barerna jag jobbar i på flygplatsen så finns det en hiss. Den här hissen tjuter konstant då människor försöker att gå in i hissen med bagagevagnar, vilket inte funkar. Hela dagarna får jag springa och flytta på vagnarna för att slippa tjutet.
Igår hörde jag ett liknande ljud under en längre tid. Jag kollade hissen flera gånger men ljudet kom inte därifrån. Jag accepterade ljudet och tänkte att det var någon bil eller dylikt som backade, haha. Hur som så slutade aldrig det här irriterande tjutet så när jag stod och började fundera på om jag hade utvecklat tinnitus så ser jag att det är handikappstoan ca 100 meter bort som blinkar och tjuter. Jag kollar ditåt och ser alla passagerare som bara kollar och passerar. ALLA kollar mot dörren men INGEN bryr sig om att kolla in. Jag får en lättare panik och drar med mig kocken för att kolla. Alltså man förstår ju att det antagligen är någon som har kommit åt knappen, men tänk om inte?! Gick iallafall dit och kollade och det var precis så fallet var, någon som kommit åt knappen men inte återställt, tack och lov.
Det som bekymrar mig är att det stått och tjutit i ca 30 minuter utan att någon ens har brytt sig om att kolla,. Knapparna finns ju av en anledning och det skrämmer mig att faktiskt ingen orkar bry sig. En sån liten gärning hade kunnat rädda någons liv eller i bästa fall bara hjälpa en människa upp som ramlat lite snett, men nej. Jag tycker alla som passerade denna toa helt ärligt borde skämmas.. Jag blir helt ärligt mörkrädd.
