← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Alexandras

The cove

För några veckor sedan så såg jag filmen the cove som handlar om delfinslakt, typ. Jag är fruktansvärt rädd för allt som lever i vattnet och fiskar är något av det värsta jag vet, allvarlig fobi alltså.

När jag bodde i Marmaris så blev vi erbjudna att simma med delfiner, inget jag drömt om direkt men jag gjorde det även fast jag skakade av rädsla och det var inte långt till tårar och det var något av det häftigaste jag gjort, alla borde testa det om möjligheten ges!

Men åter till filmen.. Jag vet inte hur dessa delfiner som jag simmade med behandlas och det var inget jag tänkte på då men efter att ha sett denna film så fick det mig att öppna ögonen

Jag tycker att alla borde se denna film och skriva under här http://www.takepart.com/cove för detta är inte ok!

 

image