← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

30 sidor engelsk litteratur

Turkosa naglar med glitter. Det är vad det blev och det gjordes igår kväll innan jag gick och lade mig, så allt blev det lite utsmetat. Fult, men just i det läget hade jag kunnat haft det mycket värre. Igår hade jag nämligen en av mina bästa dagar på mycket länge!

Gick upp extra tidigt för att åka till skolan,extra tidigt, för att plugga innan min föreläsning som skulle börja klockan 12.00. När jag har suttit i skolan ca 30 minuter, klockan var då 9:30, så är det en student i min NEK-klass som lägger upp på Facebook att föreläsningen är inställd. Helvete, när jag hade åkt in så tidigt! Satt kvar i skolan till 12:30 och pluggade och sedan åkte jag hem till Tobias. Tooooobias, min fina vän! Vi hade det verkligen roligt. Vi skulle pluggat men så blev inte fallet. Och med GOTT samvete gjorde jag allt som inte har med plugg att göra. Tobias försökte lära mig och sjunga, vi pratade engelska för att jag även ska bli bättre på det, fikade, åt middag och såg på bio. Allt detta för att fira hans tenta, och då gör man det med gott samvete, även jag som inte hade något att fira. Vi såg på Jönssonligan! Så sjukt bra tycker jag!! En nytänkande, fresh film med vissa gamla rosor från de äldre filmerna.

Nu håller jag på att läsa lite engelsk litteratur. Har ca 30 sidor kvar att läsa idag. Men vill också se på tv (torsdag är min bästa tv-dag) så vi får se hur allt gynnar ut. Jag måste också ta och lära mig denna dator lite mer.

Time 2 read.

Love,

Queen A.