
Åh vilken underbar dag! Solen skiner! Man bara känner sig fett välsignad! God is so good! Amazing! Loving! Caring! Jesus <3
Står man fast vid Honom så går blir livet lättare, ljusare och gladare! Även om man stöter på motgångar, så vet man att det bara är en storm som går över, Ty Gud är vår försvarare <3
Han är vår pelare i livet. Honom hoppas vi på, och när vi lägger livet i Hans händer och ber att bli vägledda utav den Helige Anden då börjar fantastiska grejer att hända! Tack Jesus all ära till Honom!
Detta år blir en fantastiskt år! Säg det högt! Detta år blir det bästa år hittills! Gud går framför mig, Gud går bakom mig och bredvid mig! Inget skall mig fattas! Varje morgonen säg det högt! Oavsett vad som än pågår i ditt liv, ge inte upp, gå emot det negativa genom att vara positiv och glad. Och Gud skall förlösa dig ur allt! Och ge dig ett liv fylld med Guds rika välsignelser!
Jer 29:11 – Jag vet vilka avsikter jag har med er, säger Herren: välgång, inte olycka. Jag skall ge er en framtid och ett hopp.
Jer 29:11 – For I know the plans that I have for you,’ declares the LORD, ’plans for welfare and not for calamity to give you a future and a hope.
Vi kan egentligen lugnt ta en dag i taget och be om att Gud leder oss till Hans underbara plan för våra liv 🙂
Halleluja!
Igår så såg jag första avsnittet med Kändisklipparna, vi har appar i TVn så vi bara kom in på avsnittet, hade ingen aning om att dem hade gjort en mini ”reality” serie. De var faktiskt kul att titta! Det fantastiskt att se hur människors drömmar blir till verklighet! Minns när dem inte var så ”kända” ännu och min moster brukade färga håret hos Marcella. Och redan då var dem en av stans bästa frisörsalonger! Dem är riktigt duktiga och begåvade på det dem gör! Gud välsigna dem!
http://www.svtplay.se/video/2646481/kandisklipparna/kandisklipparna-avsnitt-1
Här kan ni se första avsnittet.
Sedan så gick vi in på TV4 play och tittade på lyckliga gatan, vilket härligt program! Har kollat nån stund när dem sänder på kanal 4 men har inte riktigt hunnit titta på ett helt program. Man blir glad, förväntansfull samt tårögd när man ser programmet. Underbart! Jag fastna för avsnittet med Linda Pira & Mats Paulson. Kunde inte sluta gråta när jag såg lyckan i Mats paulson ögon! Han var helt underbar, och Linda Pira med! Måste erkänna att jag gillar när hon sjunger mer än när hon rappar 🙂 Jätte duktig tjej.
http://www.tv4.se/lyckliga-gatan/deltagare/linda-pira
Här är Mats Paulsons tolkning av Linda Piras låt; ”Knäpper mina fingrar”
https://www.youtube.com/watch?v=dL5e1c3XTwY
Den vart riktigt bra! 😀
Och så har vi Linda Piras tolkning av Mats Paulsons låt; ”Visa vid vindens ängar”
https://www.youtube.com/watch?v=Z0dBFfORglk
Okej har vart ute med mina fina 2 älsklingar, jätte skönt ute! Så fint med en filt av snö och solen skiner på det. Magic.

Nu blir det frukost! Sedan har jag fullt upp friday!
GodBless <3

Super snygg blogg!!
Kika gärna in på min blogg och var med och tävla om chansen att bli veckans blogg 😀
http://nouw.com/vincents/veckans-blogg-17469675