Jag tippar på att mer än halva Sveriges befolkning tittar på Ishockey ikväll… Men inte’rå jag då.. Nix no aldrig i livet!!! Stängde tom. av radion nyss för det var samma elände där med… Jag drog på mej träningskläderna och löparskorna och drog i väg på en himla varm och skön löprunda i stället.. I kväll testade jag en ny rutt och hade ingen aning om hur långt det skulle bli..

Se där ja, 7,06 km blev det.. Synd bara att jag hade lite för mycket kläder på mej bara.. Det blev väldigt varmt..
Det var fina vyer där jag sprang.

När jag kom hem var jag rent av sjöblöt av svett!!!

Det var inte bara av värmen jag svettades utan det var en hel del jobbiga uppförsbackar som jag kämpade mej i genom… Superskönt så här efteråt!!

Nu känner jag mej supernöjd!! På dagen massor av sol, smörjde mej bra med Rosenseriens Solkräm med karoten Spf 6 för att inte bränna mej.. På kvällen en skön löptur.. Nu skall jag ta och städa golven, passar på medans Per är på O’Learys och äter mat och tittar på Ishockey.. ( helt plötsligt blev han intresserad av det.. Konstigt! )
So Long!


