← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Annandag jul

2014-12-26 11.20.17

O så det tredje o sista julfirandet hemma hos farmor o Pether. Vi tänkte även här att vi åker iväg i skaplig tid och det gjorde vi faktiskt. Men Ylle somnade halvvägs till farmor och det kändes verkligen som att det vore bra om hon fick sova lite. Här fick nycklarna agera avslappning då hon inte vill ha sin napp. Blev en lååång biltur där Greger guidade mig genom Flen. 🙂

Till slut så åkte vi ändå till farmor trots att Ylle säkert kunnat sova längre än en timme. O som vanligt så vaknade hon så fort bilen stannat.

2014-12-26 12.34.33

Nu hade hon blivit lite mer rutinerad och rev av pappersbit efter pappersbit o gav till farmor. O när jag berättade att hon inte intresserade sig så mycket av papper och snören så var det så klart det enda hon höll på med. Eller i alla fall snörena. 🙂 Julklapparna innehöll ännu mera duplo (men det är väl omöjligt att få för mycket av), sängkläder med Aristocats och ett stort badlakan. Farmor blev väldigt glad av fotoalbumet också.

Det blev julbord och köttbullar med kokt potatis smakade lika bra idag. Här på landet är det alltid lite extra delikatesser, denna gång i form av rådjurskött och små söta ägg från hönorna på gården. Sen var det mest o springa runt o runt o runt o runt som gällde. Hon fick gå runt med sin vita IKEA-stol och det funkade bra. Hon är rätt så finurlig när det gäller o vända riktning. Istället för att försöka flytta hela stolen i sidled så stannar hon till och förflyttar sig mellan stolsbenen och går vidare. Även här så var ju lådorna roligast o dra upp. Ylle lyckades tömma en av lådorna med i princip alla bestick och slicka på ungefär allihopa. Efter en stund så märktes det att hon fortfarande var rejält trött och det var väldigt mycket bök o gnäll. Dock somnade hon ändå inte i bilen på väg hem och det kanske var tur det ändå.