← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Måndagen

2014-09-01 09.36.43

Tänkte att jag skulle skriva lite blogginlägg, men så råkade jag få syn på märket på leksaken (sorteringslådan) till vänster och tänkte att jag skulle försöka få tag i en sån. Gillar den men det verkar som att öppna förskolan har en massa saker som är svåra att få tag i. Hamnade mest på en massa sidor där de inte skeppar varorna till Sverige. En annan sak som jag varit sugen på att köpa är en sån där ”myspöl” som de har köpt på IKEA, men det är tydligen inte möjligt för privatpersoner att köpa.

Det blev i alla fall en tur till öppna förskolan idag! Ylle var trött på morgonen och ville sova redan vid 8-tiden. De öppnar ju inte förrän 9, så vi tog en långpromenad innan. Vid lunch träffade vi Greger och gick till biblioteket. Tycker de har bra mat där och trevlig miljö.

På eftermiddagen dök Emelie och Freja upp en stund. Ylle hade sovit en stund efter lunchen, men ingenting under eftermiddagen och det hade nog den lilla grisen behövt göra. Det är inte ofta Ylle skriker, men när hon väl gör det är det antingen för att hon är trött eller hungrig och då är det inte mycket som behövs för att allt ska vara katastrof. Dessa bilder är tagna 16:05:01, 16:05:03 och 16:05:13

2014-09-01 16.05.01 2014-09-01 16.05.03 2014-09-01 16.05.13

Hur som helst hade hon inte ro att sova trots att hon bara blev tröttare o tröttare!

Först vid 20:30 somnade hon som en stock och då var det båda armarna uppåt!

2014-09-01 20.35.29

Förövrigt var det idag 15 år sedan jag fick reda på att jag hade diabetes. Galet vad tiden går fort (för övrigt standardreplik för det mesta nu för tiden!)