Idag tog vi tåget till Stockholm tillsammans med Emelie och Freja! Ylle Kryll tyckte att det var spännande att åka tåg. Sist vi var i Stockholm var ganska precis tre månader sedan och då var ju inte bebisarna lika medvetna!
Strumporna på bilden har min systers kompis stickat, supermysiga! Byxorna, eller shortsen var de som vi köpte i fredags.
Vi tog tunnelbanan till Gullmarsplan och tog en promenad därifrån till Årsta. Där startade vi med lunch och åt panerad rödspätta och potatis med remouladsås. Ylle fick smaka lite fisk och potatis utöver sin barnmat och tyckte att det var gott. Sedan fortsatte vi vidare till en second hand-butik där jag hittade ett par jeans och en pippi-tröja till Ylle.
Tog en promenad till en lekpark där tjejerna fick gunga lite! Det var mysigt trots att gungorna var lite för stora.
Vi bestämde oss för att ta en långpromenad till Slussen och kika in på Emmaus second hand. Vädret var otroligt fint, det var varmt och det blev lite svettigt att ta sig upp för backarna. Kryllet sov under hela promenaden. Hittade en labantröja, en stickad tröja och lite leksaker.
När vi var klara så började Ylle grymta lite och det verkade som hon hade lite ont i magen, bestämde oss för att leta upp ett skötrum och fick tips om att gå till stadsmuseet i närheten. De hade stängt och Ylle började bli mer och mer gnällig. Hon hade ju sovit en massa så jag tänkte att hon inte borde vara trött i alla fall, men magen kanske krånglade. Vi gick vidare till McD och väl inne på toaletten efter att ha bytt blöja så skrek hon som aldrig förr. Det var så hemskt! Som jag tidigare skrivit så skriker hon så sällan och när hon väl gnäller eller skriker så finns det oftast något att göra för att snabbt få henne att bli på bra humör igen. Men det här var hemskt, tårarna bara rann och både hon och jag var varma och svettades! Ammade lite, men hon bara grät mellan varven och verkade ha så ont. Emelie och Freja hoppade in på toaletten och jag visste inte vad jag skulle ta mig till. Klämde lite på magen och försökte massera, tyckte dock inte att det verkade som hon spände sig något. Efter en stund så lugnade hon ner sig lite, men efter att ha kommit ner i vagnen blev hon väldigt ledsen igen.
Hon verkade i alla fall trött, trots en massa sömn redan. Men hon var bra mycket lugnare så vi bestämde oss för att åka mot centralen och ta tåget hem. Väl på tåget så började hon skrika igen och normalt sett så slutar hon ju när jag tar upp henne. Vi gick ut till mittengången och hon var rätt så varm. Satte mig på en stol och efter en kort stund så somnade hon sittandes och lutandes mot min axel. Tågresan hem gick rätt så bra i alla fall.
Väl hemma så märke jag att hon fortfarande var väldigt varm, tog tempen och den visade på 39,2. Kanske hade hon väldigt ont i huvudet eller ont i halsen och lite trötthet uppå det. Jag känner själv att jag har ont i halsen nu. Hon fick i alla fall en supp, febern gick ner och hon somnade strax efter 19 och har inte vaknat till sedan dess. Stackars lilla kryllet och va hemskt det är när man inte vet vad man ska göra för att få henne att må bra! Det sköna är dock att hon inte har några problem med andningen och hon är inte heller snorig. I morgon blir det bara att ta det lugnt!






