← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Julmarknad

2014-12-10 07.51.42

Hotellfrukosten är det bästa när man är ute o reser. Denna var supergod, valnötsbröd, yoghurt med apelsin, blodapelsin och melon och en fruktansvärt god soppa som jag glömt vad den heter, men den smakade nästan som misosoppa. Ylle fick sin vanliga gröt och var nöjd med det. Sen fick hon äta lite bröd. Men det är MYCKET spring i benen på den lilla damen. Till skillnad mot Freja som kan sitta lugnt o fint i sin stol och titta lite här o där så behöver det hända saker för att Ylle ska vara nöjd. Hon måste äta eller plocka med nåt och helst av allt så vill hon bara gå runt o runt o runt o runt. 🙂 Ylle har också en vilja av stål och det är helt omöjligt att sätta henne ner i stolen om hon inte ser att det finns något att tugga på eller någon leksak som är intressant. Benen viker sig inte utan hon spjärnar verkligen emot och det fick även Emelie erfara. När jag höll koll på Freja och skulle sätta ner henne så kände jag verkligen skillnaden, hon bara accepterade och fann sig i situationen.

2014-12-09 12.14.12

När vi var klara så tog vi tunnelbanan in mot gamla stan där vi skulle på julmarknad, Ylle håller i kartan och guidade oss dit. Det var riktigt soligt o fint, snön lyste dock med sin frånvaro men det var ändå riktigt kyligt. Stannade också förbi den berömda astronomiska klockan, men vi hann aldrig se klockspelet. Köpte en papegoja i trä till Ylle som flaxar med vingarna när man drar i ett snöre.

2014-12-09 11.45.46

Till lunch blev det gulaschsoppa. Så otroligt gott och typiskt tjeckiskt. Emelie åt risotto som tydligen också var väldigt god. Vi var där i god tid så personalen höll precis på att förbereda borden. De var precis lika otrevliga som all annan servicepersonal (OK, på hotellet var de trevliga). Bad om att få in två barnstolar och min vagn stod lite i vägen, istället för att be mig flytta på den så slet gubben fram barnstolarna och satte argt ner dem. Förstår inte. 🙂 Den enda stolen såg väldigt konstig ut, såg mer ut som en konstig bilstol så jag bemödade mig inte med o försöka få Ylle o sitta i den.

En trappa ner låg toaletterna och det var jättefint inrett. Ylle hittade speglar i taket så hon kunde roa sig gott under blöjbytet. 🙂

2014-12-09 12.57.46

Sen blev det en tur till Karlsbron innan vi promenerade tillbaka till hotellet.

Blev mycket stillasittande i vagnen och varken Ylle eller Freja hade sovit mer än en kort stund tidigt under förmiddagen och de var supernöjda över att få hänga lite i korridoren. Krypa runt o busa, titta på människor, springa fram o tillbaka o fram o tillbaka.

På kvällen bestämde vi oss för att äta på hotellet men utbudet var inte speciellt stort. Tog en kalkonburgare med coleslaw och Emelie tog kyckling, men det var väl ingen höjdare direkt. Coleslawen bestod i princip bara av kalla och blöta morötter och vitkål. Ylle hade bara spring i benen och snälla Emelie tog hand och gick fram o tillbaka och hit o dit så jag kunde äta.

Somnade gott även denna kväll och jag vaknade av mig själv vid 2-tiden och var pigg igen! Ylle sov däremot och jag låg mest o funderade på vad vi skulle kunna hitta på. Kanske somnade närmare 5-tiden, men var ändå inte farligt trött då Ylle vaknade vid 6.