← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Fira Uffe

På trettondagsafton åkte vi till Örebro för o fira Uffe! Det bjöds på hemgjord pizza. Riktigt gott. Vi fick lägga på våran fyllning själv och på min pizza blev det halva med skinka, banan o curry (favorit) och halva med skinka, räkor och ägg. Har glömt bort hur gott det var med ägg på pizza. Det åt jag alltid förr.

2015-01-06 14.40.23

Ylle skulle äta av pappas pizza och tyckte att det var riktigt gott. Hon åt o åt så han fick knappt en lugn stund. Del 2 i ”hur det är att ta hand om ett barn 100 %”, om du vill äta så får du äta när (eller om) tillfälle ges.

2015-01-06 15.49.08

Sen var det favorit i repris. Springa efter katten och klappa den. Det är kul att hon tycker att det är så spännande! Och plocka med burkar, hoa i diverse burkar och dricka vatten ur andra.

2015-01-06 15.54.09

Jag o Greger kunde ta en vilopaus innan vi åkte vidare mot IKEA för att shoppa luckor till KALLAX-hyllan!