← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
besson.improveme.se

I mina egna tankar

Ja, det är ganska vanligt att jag faktiskt tänker en del. Jag är en riktig tänkare! Och just nu så undrar jag vad folk har för problem?! Eller ja, i själva verket så säger ju oftast många till mig att jag har problem? Varför då är min fråga?! För att jag säger vad jag tycker? För att jag säger vad jag tänker? För att jag kan driva på så att en människa bli galen? För att jag använder mycket sarkasm och ironi? För att jag ber folk att inte lägga sig i saker dom inte har nåt med att göra? Jag undrar vilka det är som har de största problemen. Men det är ju rätt vanligt nu för tiden att så fort det är nåt, nej men då har man ju problem?!

Det roligaste är att folk hela tiden ska snacka om en, vad man gör och hur saker ”går till” – Ja, enligt andra iaf! För idag så vet ju tydligen alla mer om dig än vad du själv vet?!

Jag säger såhär, jag är den jag är. Och kan du inte ta mig för den jag är, ta mina skämt, min sarkasm och ironi – Håll dig borta! Kasta aldrig ur dig saker om nåt du inte har en aning om. Tala inte om för mig hur saker och ting fungerar i MITT liv, för det är det bara jag som VET!

Men såhär är det : Beklaga andra för att ha problem, snacka om andras liv, berätta saker till andra som inte stämmer – Det har med ren jävla avund att göra kan jag säga. Jag har nåt en nivå som ni inte kommer att göra! Och det är faktiskt inte mitt fel att ni inte gör nåt för att ta er någonstans!

– Make a choice , you only live one time !

 

 

Har fixat min engelska, nice respons. Snart ut med jycken nån timma sen fortsätta med svenskan – Debatt artikel samt insändare!

 

Keep going fouks *