Har ni tänkt på en sak angående utröstningen.
Om man, som nu, ska rösta på sin favorit i huset, så kommer Katerina förmodligen ganska högt upp bland resultaten. Hon har säkert ganska många med sig.
Men om man istället skulle rösta på den man vill ha ut ur huset, vilket jag tycker skulle vara bättre, så skulle Katerina också toppa den listan.
Att rösta kvar sin favorit tror jag kan göra att vissa deltagare glöms bort. Vi tar ett exempel.
Om dom flesta av oss tittare tycker att Martin är överlägset bäst i huset och vi håller Peter som överlägsen tvåa. Vem är det då som får alla röster? Jo, Martin får alla och Peter ingen. Och om då bara en enda tycker att Madde är bäst, vad händer då? Jo, hon får en röst mer än Peter. Peter som dom flesta håller som tvåa.
Detta resulterar ju i att Peter får lämna och Madde blir kvar. Nu är detta ett ganska överdrivet exempel. Men ni förstår vad jag menar?
Skulle det däremot vara tvärtom. Ja, då skulle ALLA favoriter få stanna och inte bara vissa. Och den som är minst omtyckt skulle få dra.
Men jag antar att dom räknat ut hur mest pengar ska komma in via röstningen. Därför ser det ut som det gör.

