För ca en månad sedan var Iryna Giblett på salongen för att visa oss sina produkter. Det var som en minikurs för oss nagelteknologer. Väldigt bra var den för våra två manikyrister som ska börja göra manikyr med permanent färg på kunderna.
Detta innebär att man gör en klassisk manikyr med handbad, filning av naglar och borttagning av nagelband samt polering av naglarna för att få en jämn yta inför den permanenta lackningen. Lackningen håller i ca 3-4 veckor. Det går snabbt att göra och blir snyggt. Ingen tid går åt för nagellacket att torka ocg inga fula märken blir det om man kommer åt färgen. perfekt för den som inte orkar måla naglarna varje vecka, eller oftare om man är som jag. Jag hatar avskavt nagellack, det ser både äckligt och fult ut. Usch, Usch!! Vi använder oss av Irynas produkter.
Dessa är några utav färgerna som vi har:
En utav tjejerna provade den permanenta färgen och efter 4 veckor håller den fortfarande och ser fräsch ut. Och hon har händerna i vatten hela tiden då hon jobbar med pedikyr. Så det håller verkligen!
Så boka en permanent färg manikyr på ”feet and nails” med Maria eller Yenny på telefonnr: 08-4119407. Manikyr med permanent färg kostar 400:-
Här är lite fler bilder från kursen:
naglarna innan…
se hur fina de blev…
Ha en bra dag alla!!
Un beso
/V




