← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Det är aldrig för sent!

Mosters goda knäckebröd

I helgen hade jag och några vänner vinprovning. Vilket var hur trevligt som helst. Vi tittade, doftade och smakade sedan fick den som köpt respektive vin berätta lite om det. Nu har jag både smakat och  lärt mig nya saker om nya viner, vilket alltid är kul och intressant.

Till alla dessa goda viner hade vi ostar, dadlar, druvor, meloner, stark korv och kex. Jag hade bakat knäckebröd som var väldigt uppskattat av mina vänner. Receptet har jag fått från min kära moster och jag kan verkligen rekommendera det. Gott, nyttigt och enkelt:)

Här kommer det efterfrågade receptet:

3/4 dl Solroskärnor

2 dl Majsmjöl

1/2 dl Sesamfrön

1/2 Linfrön

1/4 dl Pumpafrön

1/2 dl Olivolja

2 1/2 Kokande vatten

Blanda alla frön och olivoljan till en smet. Tillsätt det kokande vattnet och blanda ihop ytterligare. Bred ut smeten på en plåt med bakplåtspapper. Strö lite flingsalt över. Skär i degen i bitar som du vill ha det.

Sätt i ugnen på 150 grader i cirka 60 min (guldbrunt).

(Man kan byta ut och ha lite olika fröer.  Jag hade bl.a i lite chiafrön och psylliumfröskal.)

Det är både gluten, ägg- och mjölkfritt!

Så sätt igång och baka för det här är mumma och man behöver inte ha något på det, det smakar supergott utan pålägg på men passar även till ost:)

LYCKA TILL I KÖKET!

 

 

1 svar på ”Mosters goda knäckebröd”

Kommentarer är stängda.