Medan de flesta (av förståerliga anledningar) förkastar januari till hat-månadshögen måste jag faktiskt avvika från mängden och lägga just denna månad till min favorithög (hittills, iallafall).
Anledningarna till detta galna påstående är följande:
1 – Jag brukar ta ut minst två veckors semester och dra till lite varmare grader (inget märkvärdigt – svenskt belägrade Gran Canaria duger mer än väl) för att ladda för det nya året.

Anfi beach på Gran canaria är faktiskt inte så dumt. Inte dumt alls.
2 – Min födelsedag gör sig påmind i slutet av månaden och då hittar man alltid på någonting kul (förra året började jag och systern dagen på Grand Hotels Spaavdelning, sen fortsatte vi med afternoon tea plus champagne på Diplomat och avslutade det hela med ett snabbt besök på Gucci för att sedan sitta av kvällen i Sheratons sköna barfåtöljer).

Min kära vän T och jag rundar av födelsedagen i en hörna på Sheraton.
Dessa är de två stora anledningarna till min vänskapliga iställning vad gäller januariblasket…Sen är det ju same old, same old – nytt år, nya möjligheter. Ni fattar.
I år tror jag dock att det får bli lite annorlunda (hoppar nog Gucci-besöket på födelsedagen osv) men om inte annat så är ju solen på väg till vår planet snart igen! Ciao!