Britt Ekland har alltid hängt stadigt på min lista vad gäller världens vackraste kvinnor.


Britt är föregångare till dagens skönheter som Sienna Miller…


…och likheten mellan henne och Izabella Scorupco är slående.
Därför var det alltid extra roligt när Britt valde att gästa våra flygplan under min tid som flygvärdinna.
Hon reste för det mesta till Nice (surprise!) och hade alltid samma sällskap – en superliten och supersöt vovve. Britt själv var också stroleken XXXXS, gjorde ett ganska nervöst intryck (fast det gör många människor som är lite äldre) och hade för det mesta ett par stora genomskinliga solglasögon på näsan (om inte sminkkittet åkte fram för att bättra på makeupen).
Det enda som slank ner för hennes strupe var eget medtaget te (hon bad alltid bara om en mugg med hett vatten) tillsammans med några morötter. En gång handlade hon en kyckligmacka av mig, men jag är rätt så övertygad att det var vovvens mage den till slut hamnade i.
Trots att Britt såg så liten och skör ut kunde man klart se den skönhet hon en gång varit (och fortfarande var, fast på ett annat sätt) och jag minns att jag tänkte – undrar vad hon tänker när hon går ut genom tullen på Arlanda och ser sig sitt unga och undersköna ansikte stirra tillbaka från väggen där flera kändisar hälsar oss välkomna till Stockholm?
Kändisväggen på Arlanda.
Oavsett – Britt kommer alltid att hänga kvar på skönhetens lista!
