Det svider i plånboken att vara svensk (eller det svider att bo i Sverige är kanske ett bättre uttryck). Svenska kronan har idag nått sin lägsta botten på 17 år…Gulp. Inte undra på att jag hoppade i taket när jag kollade in saldot på mitt konto förra året (då jag jobbade för en dansk arbetsgivare) – tur att man lärt sig lite av multiplikationstabellen.

Det var bara att köra den redan rätt så generösa lönen med 1.45 och se pengahögen växa. Well, det var den gamla goda tiden det…Jaja. Nu ska ju våra kungliga ungdomar knyta banden så Sverige lär ha ett litet pengaflöde att se fram emot (inte för att de slantarna kommer att hamna i den enskildens plånbok men ändå).

Dock viktigt att hålla en sak i skallen – pengar är inte allt. De öppnar vissa dörrar, sant, men stegen får man ta själv. Ciao!

Om bara förren kunde öppnas nån gång, då jäklar skulle jag springa med snabba steg…=) O varför visar de Viktoria o kotlettfrillan 1000 ggr på tv, räcker det inte med 3-4 ggr?? Jag är royalist men så jäkla intressant e det inte..