← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Casia

Tips För Fin Hy!

Min hy blir väldigt torr så här i vintertider (hepp, det är bara att acceptera – bring on the snow!). Detta i kombination med den snustorra luften på 10 000 meters höjd gör att porerna kräver the best of the best för att inte gå fullständigt bananas.


När jag jobbade utomlands för många år sen fick jag kraterutslag som hette duga (hög luftfuktighet + stress/jobb dygnet runt = enkel acne-ekvation), och sen dess dyker några blemmor lite då och då för att påminna mig om den ”gamla goda tiden” (how nice of ya, guys).


I dagsläget har hyn hållit sin rätt lugn, mycket med hjälp av Apotekets suveräna kräm, som inte bara återställer fuktbalansen utan funkar även som en hyfsad bakterie-killer. Murder on the facefloor, med andra ord. Jag är dock lite nyfiken på den här nyheten:



Elisabeth Ardens Eight Hour Cream är en nyhet i den omtalade 8hour-serien och lovar att hålla huden återfuktad i minst åtta timmar. Den har även en inbyggd solskyddsfaktor 15, vilket alltid är ett plus. Jag är inte nån tidigare fan, men eftersom den verkar hålla vad den lovar funderar jag på att give it a try. Nån av er därute som redan agerat försökskanin för denna?


Mina nyllerutiner är annars ganska enkla – rengöring morgon och kväll, samma kräm både för både dag/natt, Ole Henriksens suveräna walnutscrub två gånger i veckan och…well, that’s it.


                              


 Keep it simple är min grej. Jag kör med lite ögonkräm då och då (om påsarna hänger till knäna, typ) men annars har jag rätt ok hy utan alltför många rynkor. Än så länge, hehe.


Vad är era hemligheter för att hålla hyn i schack?

2 svar på ”Tips För Fin Hy!”

  1. jag rengör en till två ggr per dag med sulfatvål (för acne benägen hy, funkar bra) ibland på morgonen tar jag bara lite tonic (alkoholfri) o ingen tvål, sen har jag en liten udda variant på creme: niveas solcreme! spf 15, för hela ansiktet! låter skumt men den är den bästa för min känsliga hy som lätt får finnar! vet inte vilken ingrediens det är som ger den här anti-acne effekten, men det är den bästa jag prövat! (kom på av en slump en period när jag inte hade annan creme tillgänglig)annars skrubbar jag en-två ggr i veckan o lägger en ansiktsmask då o då.

  2. Hej Casia! Tack för en kul blogg :)Jag har nyligen flyttat till Oslo från Frankrike och skulle vilja söka jobb som flygvärdinna ( har fullførd utbildning från franska flygvapnet) Verkar ju inte finnas ngt flygbolag som anställer nu før tiden? Har du ngt tips om hur jag kan å tillväga? Mvh Vanessa

Kommentarer är stängda.