Reklamjobb!

För några år sen slav…jobbade jag på ett produktionsbolag i Stockholm och när jag ändå var i den svängen fanns jag med i olika register när pyttesmå roller (främst i reklamfilmer) skulle besättas. Jag slutade på bolaget efter ett tag (ville ha mänskliga arbetsförhållanden) och vidgade tacksamt horisonten.

Av nån anledning ringer folk från olika produktionsbolag fortfarande då och då. Senaste var härom dagen då jag blev tillfrågad om jag ville provfilma en reklamfilm för Match.com. En annan gång gällde det miniroll i en nyproduktion för nån svensk kanal. För det mesta rör sig om statistjobb och visst kan det vara kul (jag skrev ett reportage om hur det är att jobba som statist för länge sen) men då måste man ha tid att lägga på saken. Jag jobbar nästan alltid på annat håll när castingen är aktuell plus en annan viktig femma – as an actress, I so suck!
Men vem vet? En vacker dag kanske man råkar vara ledig när de kör en audition för nån sak som spelas in i Tropikerna och ger en massa stålar (right)? Kanske därför jag fortfarande står med i registren… Självbedrägeri kallas det för, I belive. Anyways – ha en lovley dag!