← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Casia

Fitnessgurun i Hollywood ger sina bästa tips!

Hon har skulpterat fram Madonnas superkropp och gett Gwyneth Paltrow ben att dregla efter. Hollywoodkändisar står i lång kö för att svettas ihop med den mest eftertraktade personliga tränaren idag – Tracy Anderson.



Madonna och Tracy efter ett litet biceps-pass på gymmet.


Den f d dansaren Tracy tar ut skyhög timlön när hon piskar kändisarna i form men här delar hon med sig av sina hemligheter till en perfekt kropp alldeles gratis:


1 – Först och främst, variera din träning. Annars hämmar du muskeltillväxten (man vill ju inte släpa sig till gymmet förgäves liksom).


2 – Hoppa upp på löpbandet, släng in favomusiken i öronen och kör 30 minuter i följande tempo: första låten springer du, andra joggar lätt och tredje en rejäl spurt. Upprepa i 30 minuter alltså.


Sen är det dags för musklerna att få sig en omgång. Du ska göra 10 antal repetitioner på varje övning och så småningom jobba till upp till 100 (vem har sagt att det är enkelt att se ut som en filmstjärna?).


Biceps – håll en inte för tung vikt i varje arm, börja med att armarna hänger rakt utför kroppen för att sedan böja underdelen av armen upp mot bröstet.


Triceps – samma vikt sträcker du rakt upp ovan huvudet, håller armen rak och böjer i armbågen så att vikten nästan nuddar ryggen. Håll armen stadig!


Mage – raka situps varieras med rumplyft (hehe..roligt ord), det ska kännas i magmusklerna!


3- Tracy är en f d dansare och pratar sig varm vad gäller just dansen – den är enligt henne en av de absolut bästa träningsformerna. Så boka upp dig på en dansklass, vet jag!


4 – Vill du bygga muskler utan att se ut som Terminatorn? Tracy föreslår att du koncentrerar dig på de mindre muskelgrupperna och kör med lättare vikter (med det ska fortfarande kännas).


5 – Träning 6 dagar i veckan, minst 30 minuter om dagen är hennes visa. Det är iallafall den intervallen som byggde Madonnas vackra kropp!



Tracy lever som hon lär.


Well, inga nyheter direkt om ni frågar mig – det är hårt jobb (för att inte nämna ett ständigt öga på matintaget) som gäller för att få ett resultat.


Jag har också lärt mig en hel del vad gäller mat och träning (är dansare i grunden som Tracy jag med, fast en vanlig dödlig sådan) – kolla in sidan lite senare om ni vill ha lite tips av en träningsbunnie…Ciao!