← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Casia

Kusligt eller Normalt?

Holländare måste vara världens trevligaste folkslag – eller så är de världsbäst på att låtsas vara det. Jag kan inte riktigt bestämma mig åt vilket håll jag lutar i fallet. För en stackars egoistisk stockholmare (fri tolkning) känns det hela lite förvirrande. Alla ler hela tiden, människor TITTAR på en vid ett samtal, folk börjar snacka om vad som helst var som helst och är allmänt intresserade av varandra.


                           


                                  Hello! I am from Holland!


Jag ska nog ge det ett par dagar och se åt vilket håll det utvecklas… För ibland blir man lite rädd. Hur orkar de le så där hela tiden? Käkarna måste lida sina kval. Hmm. Nej, nu är det dags för lite hotellfrulle och sen blir det pluggtime. I eftermiddag tänkte jag göra en liten utflykt till ett efterlängtat ställe – berättar mera sen! Ha en fin söndag, allihopa!

1 svar på ”Kusligt eller Normalt?”

  1. Hahahaha Udnerbart.. fast dom kanske bara är glada.. min erfarenhet är att holländare är väldigt glada 😀 Värdelösa kockar men underbart humör 🙂 Lite som göteborgare 😉

    Ha en bra dag!

Kommentarer är stängda.