Dags att tävla lite igen! Den här veckan har ni chansen att vinna följande:
BeYou Elements Mineral Foundation Powder Set är ett kanon alternativ till det dyrare Id Mineral Foundation – perfekt så här i sommartider när man vill att hyn ska se snygg och jämn ut, utan att täppa till porerna och få en massa ”kompisar” i nyllet på köpet. Paketet innehåller en mineral foundation (of course), kabukiborste och en fin nesscesär.
Det enda ni behöver göra är att svara på följande fråga:
Vilket är det bästa skönhetsrådet du nånsin fått?
Glöm inte att skriva namn och adress, tävlingen är öppen till onsdag kväll. Lycka till!

Dear S/M,
Nice day!:-)
We are manufacturer of all kinds of cosmetic brush. As powder brush, kabuki brush, blush brush, eye shadow brush, eye brow brush, eye comb brush, conceal brush, brush sets, makup brush, lip brush, eye liner brush , fan brush,brush sets and so on. We can sure supply high quality brushes with competitive price! HOPE you can keep in mind about our company,thanks! 🙂
Pls look at our catalouge for yout reference:
http://www.make-up-brush.com/flash/dongshenhairbrush-catalogue.pdf
Or visite our website: http://www.make-up-brush.com
If you have any question,please don’t hesitate to contact us.Thanks!
Have nice days and successful business!
Yours sincerely,
Dusha
[email protected]
Mitt bästa skönhetsråd fick jag utav min pojkvän och det löd såhär "Det spelar ingen roll hur många timmar du står framför spegeln och kladdar hjärtat, ditt leende kommer alltid att stråla skönhet!" Gissa om jag smälte? 😀
Mitt bästa skönhetsråd är alltid ha en vattenflaska med mig. I bilen, vid tv, på stan.. Perfekt mot pltöslig hunger, dålig hy och så känner man sig fräsch!
Eftersom jag är student och har nada pengar så har jag själv undersökt och känt efter och kommit fram till flera saker. Jag var en obotlig skönhetsoman som mer eller mindre tvingades att sluta köpa dyra skönhetsprylar…eller okej…typ nästan skönhetsprylar i över huvud taget haha…
iaf;
Jag dricker citronvatten innan varje måltid. Detta bidrar till vitaminer men också till att jag inte äter för mkt. Då känner jag mig svullen och då känner jag mig ofräsh. Citronvatten är ju bra för allt typ.
Jag borstar håret varje dag iaf 5 min. Okej, jag har inte klippt mig på 1 år(!) men det har hållit sig fint pga det och även;
använder inpackning istället för balsam när jag tvättar håret. Jag tvättar mitt hår högst 2 ggr i veckan. har inte råd med mer hahah…men det blev väldig skillnad på kvaliteten!
Jag dricker grönt te hela tiden. har alltid vattenflaska.
Jag undviker socker så mkt som det går. till gröten har jag tex inte lingonslyt utan frysta lingon.
smörjer in mig med mandelkräm ordentligt några gånger i veckan och gör egen ansiktsmassage typ(har ingen pojkvän)
Jag dricker typ aldrig alkohol och om jag gör det så dricker jag rödvin för det är bra för hjärtat ju!
Stor kram till dig och tack för en härlig och rolig blogg!
Mitt bäst tips är nog att på sommaren vaxa benen istället för att raka som jag gör de övriga månaderna på året. Varje gång man rakar benen så känns det som att färgen rinner av och det vill man ju inte.
Borstar alltid tänderna med saltvatten, morgon och kväll. Det ger vitare tänder, lovar!
Jag har oturen att vara född utan fräscha sommarfräknar. Jag brukar då ta ett A4 papper, göra små hål med en nål och sedan hålla det för ansiktet och spraya brun utan sol. Efter lite träning så blir det snyggt och man får snygga söta sommarfräknar!
Min flickvän har ett budgettips, hon änvänder inte torrschampo utan mjöl (!). Det ger gratis volym säger hon. 😉
Om man vill ha snyggt surfarruffsigt hår så kan man när man är utomlands, på västkusten eller något annat ställe där det finns saltvatten ta med sig en flaska vatten hem. Perfekt att ha lite i handdkstorkat hår, då blir det strävt och fullt med volym! Testa!
Om man är blond, citrondroppar i håret i solljus, då bleks det snyggt!
Att under sommaren tänka på bra solskydd, finns det något värre än flagig eller rynkig hy? Nope!
Tvätta ansiktet morgon och kväll och återfukta med en dag / natt kräm.
Känner du dig vacker, är du vacker! Den finaste "skönheten" kommer innefrån!
Mitt bästa skönhetstips är att alltid använda en fet kräm innan du lägger din foundation. Då flagar man aldrig.
Och sen att alltid använda en foundationspensel istället för en svamp som suger åt sig massor av foundation, blir dyrt i längden. Kramis!
Mitt bästa tips för naturlig skönhet är att vara bekväm. När jag har en oskön tröja eller tillexempel inte sitter bra så blir jag arg och känner mig obekväm. Det leder till att utstrålningen försvinner.
Ofta är det mitt hår som är obekvämt och det kan lösas snabbt med en knut eller göra en fläta.
Andra småsaker som kan göra att man mår bättre och ser bättre ut utanpå är att måla naglarna eller ta på sig ett fint halsband. Att ta en dusch och smörja in sig med en lotion som doftar ljuvligt är också ett tips. Eller smeta in sig med en ansiktsmask och slänga sig i badet. Små saker som gör stor skillnad!
Var bekväm och älska dig själv. Det smittar av sig!
TRÄNA, och ät bra!
Jag klipper håret ofta för att få brot slitna hårtoppar, bara några mm per gång. Masserar hårbotten när jag duschar för att få igång blodcirkulationen. Och sen det vitkigaste, jag äter omega 3 kapslar som heter pikasol, de får ens hår att växa i rekordfart!
Att unna sig lite vardagslyx, som massage! Så underbart och avslappnande!
Träna och tänka på vad man äter. Sen att man dricker mycket vatten och sover minst 7-8 timmar per natt, lite klyshigt men faktiskt det viktigaste tycker jag!
Att tänka positivt. Är man glad och ler så slipper man bekymmer-rynkor!
Dricka mycket vatten, äta bra och 8 timmars sömn fungerar för mig. Inte för mycket solarium och bra solskyddafaktor på sommaren, finns inget värre än flagig hud. Bra fuktkräm på natten och akta sig för alkohol/cigaretter. Också viktigt att tänkte på att skönhet kommer inifrån, har man bra självkänsla och självförtroende så lyser det utåt. Älska dig själv så kommer också andra att göra det. Kram och tack för en grym blogg!
Att skönhet kommer inifrån. Känner du dig fin så kommer andra att se dig som fin.
Det bästa rådet jag fått är: sträck på ryggen och tänk "fan vad snygg jag är". Det kanske låter löjligt, men om man känner sig stolt och snygg så blir man det också 🙂