← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Casia

Obsession – nu fattar jag!

Jag har helt ärligt aldrig riktigt förstått mig på det där med fotboll och besatthet av spelet. Visst, det kan vara rätt kul att någon gång per decennium titta på en final som avgörs på straffar, men där stannar mitt intresse. Det är en rund boll, var är resten av tjusningen liksom??


För många är fotbollen en religion och därmed ett heligt ämne. Gud bevare att fälla någon nedlåtande kommentar om IFK Göteborg eller Hammarby/AIK, då kan helvetet bryta loss.      


               


Men vet ni vad?


NU FATTAR JAG!!


Poletten har trillat ner, jag förstår fullständigt att man kan bli besatt av något som ingen utomstående någonsin kommer kunna förstå, något som bara vi invigda kan förhålla oss till och förstå storheten i. Så alla fotbollsfantaster; FÖRLÅT!! Jag vet hur ni känner, för nu har jag själv hittat min besatthet;


             


          LV – I´ll do anything for you!! And yes, I WILL do that. 🙂

2 svar på ”Obsession – nu fattar jag!”

  1. YOY GO, GIRL!!!!! hahaha, hade ingen aning om att det fanns ett lag som heter LV, men nu när du har visat mig ljuset, yes! I agree! Det finns faktiskt religion som stavas f-o-t-b-o-l-l = LV IK, hahahahaha

Kommentarer är stängda.