← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Casia

Chanels mirakel?

Jag har tidigare lovprisat Chanels ansiktskräm som lyckades med det omöjliga – att trolla bort en enorm finne över en natt. Ni vet det där med mirakel? Well, de brukar ske en gång och sen liksom…lysa med sin frånvaro.



Guilty or Not?


Efter att ha använt krämen i ett par dagar var jag tvungen att skruva åt locket för gott. Min haka stack verkligen ut – not in a good way. En massa små röda rackare hade parkerat där för att balansera mirakeleffekten. Lagom kul. Så det var bara att stå ut med invasionen och kleta på annat på nyllet (apotekets kräm, som återställde balansen efter ett par dagar).


Slutsats? Well, allt är inte som det verkar. Det kanske inte alls var Chanels förtjänst att finnen försvann. Åt andra sidan var det kanske inte heller dess fel att det bildades kratrar på min haka. Men jag ska låta krämen samla lite damm på badrumshyllan och testa den igen om ett tag – vem vet, jag kanske råkar ut för ännu ett mirakel? Ciao!