Fuck vad jag stör mig på tjejerna i min nya klass.Tänk att jag ska gå med dom i 3 fucking år *döda mig långsamt*
jag vet inte om jag ska byta klass för jag pallar serriöst inte med såna tejer de är säkert jätte söta och trevliga igentligen men det pratar så frutansvärt mycket skit om allt och alla och värst av allt är när det pratar bakom ryggen på deras vänner oftas helt obetydliga saker som tex ”fyy vah äckligt hon har ju haft den tröjan i 3 dagar” och sen när tjejen kommer så springer de fram och kramar henne och skriker hej gumman vilken söt tröja.I bland kan det vara ricktigt jävla elakt saker det säger tex inte äns en blind apa kan gilla henne osv och jag säger aldig någonting.Vilket känns väldigt fegt för igentligen tycker jag det är så jävla PATETISKT.Jag vet ju såklart att dräkt när jag vänder ryggen till så pratar de om mig med.Skit snack är såå typiskt tjejer på något sätt jag menar sånt skulle killar aldrig äns komma på tanken att sita och sabbla om och prata skit om vad deras kompisar har för kläder på sig.Jag har valt bort att ha sånna vänner jag för har dåliga erfarenheter av sånt, och jag ska värkligen inte säga att jag aldrig snakar backom ryggen på en kompis eller sagt elaka saker om en människa..men jag är trött på sånt för det tjänar ingenting till.
Om man tycker att en tjej har jätte fula kläder kan men kan hålla det för sig själv,snackar man mycker skit så tänkar man till slut inte på det utan det blir till en vana.
detta kan man göra för att minska skit snacket i kompis gänget :
Om du har någon snacka skit: om en gemensam kompis så agera dräckt vissa att det inte är okej och att du inte vill höra.det finns inga undan flykter man snackar aldrig bakom en kompis rygg.Det värsta man kan göra är att inte säga någonting utan sitta och säga aa eller hur och sen gå och säga allt till kompisen för det har jag vart med om och tro mig det blir inte bra för någon.
Om du hör någon snacka skit: om en helt random så säg typ ”man ska inte ha fördomar mot folk man inte känner”.
om du hör någon snackar skit: om äns kläder osv säg bara ”alla har olika smak”.
slänger in två passande bilder från we<3it .Men nu ska jag kissa och gå och lägga mig godnatt och ses imorgån förlåt om det är mycket stav fel i texten men jag är jätte trött måste sova 🙂 krAMar// Celina


