← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Glöm inte krämen!

Idag har det laddats inför [b]Beach 08[/b]. Eftersom jag slutade riktigt tidigt idag hann jag med en [b]löprunda[/b] samt några sköna timmar i [b]solen[/b]. [i](att jag sedan länsade kakbordet på lillasysters skolpjäs är en annan historia..)
[/i]Nu när [b]solen [/b]börjar titta fram skulle jag också vilja ge er en liten uppmaning: [b][u]Glöm inte Solskyddet när ni går ut![/u][/b] Det gäller inte bara när ni ska ner till [b]playan[/b] och steka utan varje dag, även om ni bara ska till jobbet/skolan. Man vet aldrig när man hamnar ute med näsan i vädret och då är det lika bra att vara förberedd.
Eftersom min hud har en tendens att bli rätt glansig brukar jag blanda min [b]oljefria hudkräm[/b] med solskydd (spf 25) vilket råder bot på blänket.

Det är när man solar med solskydd man uppnår den där snygga [b]gyllenbruna[/b] brännan, så glöm inte att smörja in er om ni vill undvika att se ut som [i]tyskar på chartersemester[/i] hela sommaren!