← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Desirée Karlsson

Updatering av läget liksom

Hej vänner! Hoppas ni mår fint. Jag mår bra, men är trött som en sengångare. Tar en lite paus i jobbet för att blogga lite ;).

Mina föräldrar har flyttat nu, och efter min alldeles förträffligt härliga dag ute i huset i söndags bröt jag ihop. På kvällen efter att jag ätit fick jag svårt att andas och det kliade i öronen, så jag visste att en attack var på gång. Jag hinkade massa vatten, och samtidigt som hela kroppen skakade så försökte jag säga till mig själv att bara låta allt komma (som doktorn lärt mig). Så tårarna rann som en fors och sen ringde jag Linnéa, och därefter mamma. Tårarna kommer som en del av chocken, och inte för att jag blir ledsen. Hela senariot är rätt sjukt, eftersom det går så fort haha. Om detta är en fysisk attack eller psykisk är väl något jag lär behöva utreda snart eftersom jag fått det ett par gånger inom ett år nu. Jag har nog en underliggande stress sedan länge som jag förmodligen är så van vid att jag inte längre märker av typ. Jag antar att detta har med flytten att göra? att jag insåg att jag aldrig mer ska ut dit? eller så har det med en allergi att göra i och med att det kliar i öron och jag får tung andning. Bara en doktor lär veta.. (jag är dock ”glad” att jag läste om det Angelica Blick var med om, för då förstår jag att jag inte är svag/knäpp/konstig osv”, man vill ju gärna tro det ibland).

Hur som helst! Efter detta är jag givetvis helt slut i kroppen eftersom det tar sån förbaskad energi, så igår däckade jag klockan 20. Men jag har tränat idag ändå så jag är nöjd och glad! Men tackar nej till utgång och dylikt nu helt enkelt. Som ikväll. För på sommaren kan det bli varje dag för dom som orkar, men somsagt, jag har min balans jag trivs bäst med nu. För mig handlar det aldrig om alkohol osv, utan om sömnen. Jag måste sova. Det är synd, eftersom jag är en sån sprallig och spontan människa, men min kropp klarar det helt enkelt inte.

MEN jag mår BETYDLIGT bättre kroppsmässigt än vad jag gjort på flera år nu, och det berättar jag i nästa inlägg så ni inte tröttnar på att läsa! haha. Puss på er!

20140528-180141.jpg
Ful bild från idag när vi pt lunch i restaurangen på jobbet, men den bjuckar jag på 😉