Jag hamnade i en svacka. Ibland kommer det och när det kommer ser jag bara mig själv från ett svart perspektiv. Inget har hänt bara allmänt och har idag ingen specifik anledning till det. Bra hba1c, tränar och är hälsosam, bästa pojkvännen, bästa familjen, fina vänner runt om som får en att må bra.
Fick en tankeställare igår när en kille på mitt jobb som började diskutera livet och vad man vill göra/plugga/etc.
Jag babblade på som vanligt om mina bekymmer och når jag frågade honom blev hans svar: jag vet inte vad jag ska göra men det viktigaste är att jag är lycklig och får må bra.
Jag blev knäckt och hans ord har fått mig att börja tänka ännu mer (på ett bra sätt).
Så nu, promenad till stan för möte med företagarcentrum.




Hej nu har jag läst hela din blogg från första början och jag måste bara säga att du har gjort att jag känner mig lugnare mindre stressad för framtiden.
För ca 1 månad sen fick vi veta att vår 5 åriga dotter har diabetes typ 1 och troligtvis gluten med och allt kändes piss och tänkte att det kommer att påverka hela hennes liv på alla sätt och vis.. Och att hon inte kommer kunna leva ett normalt liv som alla hennes vänner och hur kommer det att bli när hon är tonåring.
Men när jag ser hur du lever ut dit liv och har bra kontroll över dindiabetes får mig verkligen att se positivt på framtiden .. Tack för denna underbara blogg ..