Bjuder på en bild av min svenska släkts vapensköld här ovan.
Hej föressten,
Idag har varit en dag fylld med allt möjligt. Precis så som livet är, allt möjligt kan hända på gott och ont. 🙂
Har på senaste funderat på varför jag 2009 tog sprutan mot svininfluensan…Ångrar det idag, fick kallelse som gravid (då gravida ansågs som riskgrupp) och tiden på kallelsen var efter att min lilla fötts så jag tog den där dumma ”vaccin sprutan mot svininfluensa.”
Något tråkigt från den tiden var att när jag fött min lille så fick utomstående inte komma på besök och om barnens pappa gick hem fick han inte komma in på BB igen. Sådan hysteri det var kring denna svininfluensa.
Varför heter det BB kan man undra?
Jo för det har Diana tagit reda på hehe 😉 och BB är en förkortning för barnbörds hus. Även kallat förlossningsavdelning. 🙂
Är jag ett får eller en fåraherde, kan man fråga sig? hehe 😉
Idag lyckades jag även hälla en uppfylld serverad kaffekopp till mig från en snäll vikarie över hela mig, så nu är mina nya favorit kläder i skrivande stund i tvätten.
Imorgon kommer min vän Marina som flyttat ner från Östersund till Tumba på besök. Marina hennes man och tre barn sover över i helgen så det blir minst 5 barn i huset 🙂 Behöver dammsuga, vågar man dammsuga såhär sent mån tro? Skönt med fredag imorgon men de blir några bussturer minst 4 imorgon ( jag som älskar att åka buss) Wieee 😛
Dagens bästa
När min lilla son säger – DISKA INTE SPIDERMANTALLRIKEN!!! Samtidigt som jag lägger in disk i maskinen. Kaffe spillningen på jobbet och att min stora son tyckte om kvällsmaten.
Dagens sämsta
Vart ska jag börja?
Dagens låt
http://www.youtube.com/watch?v=0EytGcqMcV0
Dagens citat
