Fibro ~ Ska det vara så svårt att LYSSNA?

Det dyker upp i huvudet många gånger – varför ska jag alltid göra alla andra nöjda? Varför ska alltid jag göra som andra säger? Varför kan dom aldrig lyssna på mig?
Jag blir kallad lat om jag inte hjälper till, spelar ingen roll om jag säger att jag har ont eller mår dåligt, de lyssnar INTE ändå.
Jag blir kallad för saker och de försöker ge mig dåligt samvete bara för att jag säger NEJ.
De kanske borde tänka en extra gång, jag vet mycket väl vad som händer om jag gör saker i någon annans takt – jag blir dåligare, jag kommer ner till botten igen, jag kommer in i en dålig period och det är något jag VERKLIGEN INTE VILL!
För jag vet hur JÄVLA dåligt man mår och jag tror inte de vill höra mitt ”gnäll” när jag väl är där.
Det kommer bara säga ”VAR POSITIV”.
Tror inte många förstår hur det blir efter jag gör saker som inte jag klarar av men som de klarar.
Så ska jag bli kallad för saker bara för att dom klarar av det?
Ska jag bli kallad saker bara för jag vill må bra? Ska jag bli kallad saker bara för att jag vet hur jag blir i slut ändan?
Det är bara JAG som vet hur JAG känner, det är bara JAG som vet hur MIN KROPP fungerar med denna sjukdomen.
Ska det vara så svårt att LYSSNA?
Det är inte NI som får ta skiten efter, det är inte NI som blir drabbade av mer smärta och trötthet.
Det är inte NI som får STÅ UT.
Utan det är JAG!

4c2cd3d581cdd4938ab8cc847cd90c87

~ druvan

Kommentarer är stängda.