← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Att leva med Fibromyalgi

FIBRO ~ vad ska man göra?

Ja..vad ska man göra åt denna smärta? 🙁
De senaste har jag haft mycket ont i ansiktet, mest käkarna. Försöker med allt för att ta bort lite av stelheten, gör övningar för käkarna så fort jag känner att käkarna krånglar.
Trycker på punkter, de gör SVIIIN ont och de försvinner inte…

Hel kroppen känns som en 80 åring, öm, stel, värker, osv…
Nacken/axlar är värst!! 🙁
Gör ont så fort ngn/ngt nuddar mig, de är ULTRA jobbigt!

Trots detta försöker jag tänka positivt, jag gör de så gott jag kan hela tiden. De hjälper mig att ha humöret uppe när kroppen värker.
De är frustrerande att ha så mycket smärtor, man undrar hur i h*lvete kan man ha så ont? Hur funkar de ens? Varför får man sjukdomar? Varför ska människor lida?

Och när någon inte ser hur mycket man kämpar för att må bättre & utvecklas med sin sjukdom, blir man riktigt ledsen. Vissa tror inte ens på att man har ont, ingen ser ju smärtan.
De är ju inga sår på min kropp, men de finns människor som har empati och är väldigt medmänsklig lyssnar gärna, har förståelse och inte bara struntar i att lyssna!
Sånt uppskattas VÄLDIGT mycket för de är frustrerande att inte bli trodd på 🙁

Kramiiz Druvan