Innan så har jag skrivit korta throwback-inlägg som ofta handlar om resor jag varit på. Jag älskar verkligen att resa så dagens inlägg hade jag tänkt skulle handla om resor jag varit och vill åka på.
Paris: Jag har varit där två gånger och det är också i Paris som jag vill bo när jag blir äldre! Jag älskar verkligen staden, livlig på dagen och mysig på kvällen, perfekt! Jag hoppas att jag kommer tillbaka dit snart igen!
Cinque terre: Fem mysiga italienska byar vid medelhavet i, dit vill (och måste) jag också igen! Jag var där för fem år sedan och då älskade jag stället lika mycket som nu. Jag var på tågluff när jag var 8 år och en av platserna vi besökte var då Cinque terre.
Jag kommer ihåg ganska mycket av stället men inte allt! Ett av mina minnen där ifrån är när jag satt i en solstol med mitt gosedjur och en filt i en liten trädgård som tillhörde huset vi hyrde. Jag hade min rosa ipod och lyssnade på musik (speciellt låten Afraid av Nelly Furtado). Efter ett tag somnade jag och sedan kommer jag inte ihåg mer.
Thailand: Ett land jag gärna vill besöka då en av mina bästa vänner bor där och det verkar vara så sjukt fint på en del ställen! Dessutom är det varmt och en resa till ett nytt ställe är aldrig fel! Jag vet inte var i Thailand jag vill åka men det löser sig när jag väl ska boka hoppas jag 😉
Usa: Dit måste jag bara åka någon gång! Jag vill helst till Kalifornien och ligga på en strand eller till New York och shoppa 😉
Btw, jag hittade en bra sida där man kan hitta billiga flyg mm. Ni hittar deras sida här: http://www.bokasmart.se/
