Jag önskar att jag kunde säga ”äntligen fredag!” men jag ska jobba hela helgen. Livet som hästtjej alltså, det är hästar hela tiden, på julafton, söndagar, obekväma tider. Jag klagar inte, jag älskar att jobba med dessa djur oavsett om det är helger klockan sex på morgonen eller om vi måste stanna kvar på julafton i flera timmar för att vi haft en dålig häst.. så ska vi säga, äntligen kvällsfodring?
Idag har det blivit en hel del häst för mig, veterinären kom ut till oss och då hjälpte jag till. Både glada och tråkiga nyheter, men det är sånt man får räkna med i hästvärlden. Nu ska vi slänga i oss mat och sedan åka till stallet, ge dom kvällsmat och mysa med grabbarna i sommarhagen.
Prommenerade med Scottis idag, han vilade huvudet mot min axel och nosade i nacken nästan hela tiden. Jag tror han tycker om mig litegrann iallafall, älskade häst ♥

