Jag är väldigt säker på att jag vet varför så stor procent av Sveriges befolkning har röstat på Sverige Demokraterna. Och det är detta som jag ska ta upp i detta inlägget. Men först vill jag ju bara försäkra er om att SD är inget som jag stöttar eller står för, men dock tror jag att jag förklaringen till det och hur på vilket sätt man skulle kunna minska på deras röstsiffra.
För det första så vill jag ju bara säga att SD är ju kopplat till invandrare och tiggare och är även besedda som riktigt fula rasister. Men detta skulle jag absolut inte vilja säga. Visst finns det en del av dem som är rasister, men långt ifrån alla. Jag tror nämligen så att resten av partierna i riksdagen är riktigt fega och vågar inte riktigt ta upp frågan med invandringen här i Sverige. Alla de människorna vi faktiskt tar in hit och ger skydd om. Men hur många kan egentligen Sverige ta in för att vi ska kunna fortsätta att ha ett hållbart samhälle?
Jag vet att detta är en riktigt svår fråga- en etisk fråga. Men vi måste ju tänka på oss själva också i ”första hand”. Självklart tycker jag att det är hemskt att folk ska behöva fly från sina länder pga de dåliga förutsättningar de har och jag tycker det är sjukt hur en viss liten grupp av människor ska kunna påverka miljontals människor på ett sådant fruktansvärt sätt. Att det ska behöva fly för sitt liv från sitt egna hem till ett ställe de inte har någon aning om alls och vara tvungna att starta ett helt nytt liv. Är inte detta hemskt nog tänker man.? Ja jag tycker det. Men om Sverige bara fortsätter att ta in fler och fler människor, vi öser in dem i landet- vad händer med hela det samhället vi har byggt upp? Vi har ju för tillfället ett riktigt bra samhälle där vi betalar en del skatt men får gratis vård, skola och en massa bidrag. Men hur ska vi kunna fortsätta med detta om vi fortsätter att ta min tusentals människor som inte har någon utbildning eller jobberfarenheter? För dessa människor förlänar ju också all support som resten av oss i Sverige får!
Men hur ska vi lösa detta problemet då? Vad är den rätta saken att göra? Det finns säkert tusentals olika åsikter, men jag tror att det hade varit bäst om Sverige gjorde som vissa andra länder och bara tog in en viss mängd om året, och vi med dessa människor hjälper dem att bygga upp ett stabilt liv med bra förutsättningar. Inte att vi tar in tiotusentals och sedan kan vi inte ta hand om en ända och det slutar med att alla blir uteliggare och tiggare. Låter inte detta ändå ganska relevant? Sen håller jag med er som tycker att alla människor måste få möjligheten att komma bort från ett krigsland och få det säkert. Men det funkar inte riktigt, tyvärr. Vi kan inte hjälpa alla. Det jag tror isf är att vi ska åka ner till detta landet och hjälpa till att lösa problemet så att människorna kan få stanna kvar i sitt hemland.
Att skänka pengar till organisationer som gör sådant är viktigt, speciellt om du är en av de som röstar på SD. För jag tror att ni som gör det bara vill se till så att Sverige inte går ur balans- inte att ni är rasister. Men det viktigaste i allt det här är att fler politiker vågar ta upp frågan och att alla vi svenskar inte hoppar på dem och kallar de för rasister, för det är de inte (några är det, jag vet), utan de vill bara rädda Sveriges samhällsekonomi! 🙂
Läs denna artikeln vettja!
