← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Ellinb

Ett underverk för din rumpa/lår

Innan jag började gå till gymmet så utövade jag väldigt mycket utav övningarna hemma och jag tycker att det fungerade minst lika bra. Idag så väljer jag att bara berätta om en övning. Det kommer fler men inte idag så kika gärna in någon annan dag. Den jag ska skriva om nu är höftlyft.

Höftlyft:

Det du börjar med att göra är att lägga dig ner på golvet. Du har benen/knäna en aning särade. När du känner dig bekväm i ställningen så börjar du att lyfta dina höfter så högt upp du kan och samtidigt så ska dina knän vara stilla. Du tänka att du klämmer åt en boll mellan knäna. Sedan går du ner till start position och sen börjar du om igen. I slutet så brukar jag alltid göra till exempel 10 stycken korta och med det så menar jag att du inte nuddar rumpan i golvet utan du har den i luften och gör väldigt små rörelser upp och ner så det spänner i princip hela tiden.

Som slut ord så kan jag verkligen rekommendera denna övningen till dig, du kommer till att vara ganska så mör imorgon och i övermorgon, lycka till 😉