← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
emmas egna

Mardrömmar

Vaknade upp helt svettig imorse av älsklingen larm. Det var dags att gå upp och jag vaknade på en gång. Min första fråga till honom var ”Har du verkligen varit otrogen?”
Adam som fortfarande halvsov svarade undrande
”Nej självklart inte” och öppnade ena ögat och kollade på mig.
Jag kunde pusta ut. Men hade gråten i halsen och kände mig helt förtvivlad. Hade nämligen drömt att han varit otrogen och dumpade mig för en annan. Och efter att han hade gjort slut med mig i drömmen, då drömde jag att vi hade vaknat upp i sängen på samma sätt som vi gjorde På riktigt. Och då ställt samma fråga. Jag drömde alltså att jag frågade likadant om otroheten. Och då svarade han ”Ja Emma, du har inte drömt, det är sant”

Så alltså jag var helt förvirrad i mitt virrvarr av drömmar. Riktigt obehagligt att inte veta om man har vaknat på riktigt eller om man bara drömmer. Och nu under hela dagen har jag känt mig deppig på grund av det. Även om det bara var en mardröm så har jag klumpen i magen kvar. Fyfan haha. Men det är skönt att veta att han aldrig kommer vara det på riktigt. Min lilla drömprins hihi.

Såhär ser vi ut när jag inte drömmer mardrömmar haha. Han klagar alltid på att han aldrig får plats xD

20130115-154257.jpg