Cha, cha bloggen.
Förlåt för att jag inte bloggade mer igår, men jag hade så himla mycket att göra. Vi tog fram resväskan jag skulle ha, och så packade jag lite, och slog in en julklapp till och så var jag så trött också.
Om det är något jag älskar att göra så är det att fika. Att sitta på nåt mysigt ställe med något gott och bara slappna av och njuta. Jag gillar mysiga cafe´med lite svag belysning, sköna soffor osv. Och som nu när det snart är jul, så är det ju sjukt mysigt med cafe´n som har stjärnor eller ljusstakar i fönstren. Jag älskar att fika! 😀 Jag var faktiskt med min familjehems mamma och fikade. Nu var det ju inte på ett supermysigt cafe´vi var på, vi var på Coop. Men det var faktiskt mysigt ändå. Här kommer en bild på det
Japp, jag åt semla. Vad väntade ni er liksom efter inlägget om bakverk igår? 😀 Den var så fruktansvärd god!!! Och Pucko är faktiskt ganska svår att få tag i nu för tiden, så det är klart att man passar på.
Att ha fika som hobby är en väldigt farlig hobby. Dels för att man går upp så fruktansvärt mycket i vikt beroende på hur mycket man fikar och vad man äter. Och sedan kostar det ju också. Vill man fika någonstans det inte är så dyrt så ska man ju inte äta på Waynes Coffe i alla fall. Visst, det är mysigt och fräscht där men det är som sagt inte billigt.
Nu ska jag göra frukost med klassen i Hälsopedagogik. En hälsofrukost. Jag ska koka ägg. Bild kommer självklart på det senare! Vi hörs
Puss puss