ONT I HALSEN?
Det är vanligt att man får ont i halsen i samband med en förkylning. Näsa och svalg blir inflammerade, det ser rött och irriterat ut. Eftersom besvären orsakas av virus finns det ingen medicin som hjälper utan man får vänta tills de går över av sig själv. Under tiden kan man försöka lindra svedan i halsen.
Man har ofta sämre matlust när man är förkyld och har ont i halsen. Även om man har svårt att svälja bör man ändå försöka dricka. Ofta har kall eller varm dryck en lenande effekt på halsbesvären. Glass och yoghurt brukar också kännas bra. Man får pröva sig fram.
Halstabletter och andra medel
Ibland känns det bättre om man har något att suga på och då kan man pröva vanliga halstabletter Det finns också halstabletter som kan lindra något genom att de verkar bedövande i halsen.
Här nedan kommer föslag på halstabletter med Zink, röd solhatt (Echinacea), örtblandning samt echinacea med andra örter.
Colizin
Colizin skulle jag inte enbart ta för att det bedövar halsen lite, Genom att suga på Colizin så lindrar man hela förkylningen och förkortara den med några dagar. Colizin smakar citron och dem flesta tycker att smaken är god.
Echinagard sugtabletter
Ehinagard sugtabletter är väldigt berömda bland dem som gillar echinacea. Om smaken är god är det delade menningar om, somliga skulle påstå att det är jätte gott andra hade sagt att de smakar medicin. Jag tycker personligen att de smakar gott, dem smakar som någonsorts örtblandning.
Även här är Echinagard väldigt bra för alla förkylningssymptom, men till skillnad från droppar och tabletter med echinacea fungerar här bäst för halsen då den fungerar på området.
Echinacea halstabletter
Jag har faktiskt inte smakat denna, men den är väldigt populär bland kunderna så någon nytta måste den göra 😉 Den nnehåller dock inte lika stor mängd echinacea som Echinagard. Dock är den betydligt billigare, och väldigt bra att ha i väskan för säkerhetsskull!
Örtkarameller och Ricola droppar
Dessa innehåller örtblandningar som traditionellt har används mot förkylning. Dem smakar friskt och är billiga 😉 Det går lika bra att bara suga på dem utan att man har en förkylning.
För Pris och mer info : http://farmateket.se/category.html?category_id=202

