Hej alla läsare 🙂
Jag går djur linjen på öknaskolan som ligger utanför Nyköping och jag gå sista året där. Det är skönt att sluta där för jag börjar tröttna på skolan har snart gått där i 3 hela år.
Nu kommer jag berätta vad jag kommer göra efter gymnasiet
Jag hoppas att jag får jobb antingen på ett hunddagis eller i en djuraffär men mest så hoppas jag att jag kan bli vikarie på ett hunddagis:) jag vill helst jobba på stjärntassar för jag trivs här och jag börjar känna personalen 🙂 Jag har ju praktiserat i en djuraffär och där känner jag personalen och jag har sökt helg jobb där men de behövde inte ha någon ny personal. Det var lite synd faktiskt 🙁 var taggad att börja helgjobba där men jag ska snart söka dit igen för sommarjobb det är dags för det snart jag ska söka efter jul så jag kanske får sommar jobb håller en tumme på det:) man ska inte hålla två tummar för det betyder otur. Men tillbaks till ämnet nu om jag får sommar jobb där så kommer jag spara pengarna till lägenhet, olika hundkurser och till körkort 🙂 Jag hoppas att jag får jobb där som sagt men om jag inte får jobb så kommer jag nog plugga vidare 🙂
Men jag kommer säkert uppdatera det här inlägget längre fram om jag har ändrat mig eller om jag har fått jobb i djuraffären eller har praktik på stjärntassar.
Men jag hoppas att ni gillade mitt lilla inlägg om vad jag ska göra efter gymnasiet 🙂
Nu ska jag gå ut med några hundar 🙂
Bye bye
