idag (13/3) fram tills söndag 27/3 så kommer jag ha ett nytt mål som enbart kommer handla om min kost. Jag har varit duktig på att träna bra och gå mina morgonpromenader + kvällspromenader ibland. Men jag har slappat med kosten och ätit både choklad, pannkakor (igår!!) och ätit för stora måltider av nyttig mat. Nu är det ändring på det!
Därmed vaknade jag idag och var fast bestämd på att jag måste börja äta ännu mer nyttigt, i måttliga mängder och föra en slags dagbok. Om jag klarar dessa femton dagar, då ska jag ge mig själv som belöning ett par nya träningsskor som jag kollat på länge! Vilka är på?
Jag kommer lägga upp det såhär:
- Varje morgon ska jag skriva ner vad och när jag ska äta
- Var tredje timme ska jag stoppa in något livsmedel i min mun
- Jag får dricka hur mycket vatten, kolsyrat vatten och te jag vill
- jag får inte äta ost (exkluderat halloumi, fetaost och keso)
- jag får enbart äta rotfrukter innan kl. 18
- jag får inte äta något mer efter middagsmålet, utan bara dricka te
- nötter och frukt är förbjudet på vardagarna och ska enbart ätas fredag och lördag.
Detta är väl mer eller mindre de punkterna jag hade tänkt mig. Självklart kan man ändra hur man vill, t.ex. ni får ju äta ost om ni vill, eller äta frukt på vardagarna också. Jag vill dock ha det såhär då jag kommer ihåg hur grymt bra jag mådde när jag höll mig till det här schemat. Har aldrig kännt mig så fräsch och pigg som då!
NU KÖR VI!
