Följande text är tagen från en artikel i fitnessguru. Alltså inte mina ord.
”Nej jag vill inte göra styrketräning för jag kommer bara att bli biffig då”.Det är en vanlig mening man hör från tjejer. Men med lite logik förstår vi alla sanningen att man inte blir inte Arnold Schwarzenegger utav misstag. Speciellt inte av att man lyfter lite silverhantlar och detta faktum är sant oavsett hur många som tror motsatsen. Det hela faller sig lika befängt som att man skulle av misstag bli Ronaldo, få hans fotbollsegenskaper eller karataristiska frisyr av att köpa samma fotbollsskor.
Faktum är att det är extremt svårt för tjejer att ens lägga på sig lite muskler då deras produktion av manligt könshormon (testosteron) är cirka 1/10 av mannens. Detta i kombination med att tjejer generellt sett har en mindre mängd muskelmassa från en början gör att oddsen att de skulle bli biffiga av styrketräning väldigt, väldigt höga.
När tjejer blir sjukt biffiga är det oftast p.g.a. att de använt manligt könshormon och därmed i stort sett blivit män (rent hormonellt sett). Så visst med ”rätt” doping kan absolut tjejer bli stora som hus men frågan är då om det kan räknas som tjejer?
Nej sanningen är att om tjejer bara styrketränar och inte använder sig utav otillåtna hormontabletter kommer deras kvinnliga former att behålla och slipas långsamt till absoluta världsklass. De kommer absolut inte lägga på sig några onaturligt stora och biffiga muskler utan de ser bara ännu kvinnligare och ännu sexigare ut då deras lår, höfter, mage och axlar formas efter den kvinnliga genetikens tänkta form.
– Källa Fitnessguru.se


Jo dopar man sig så försvinner lite av det kvinnliga, med dopingen får man ex, bas röst, skäggväxt, menstrationen rubbas, etc. Det stog inte att var okvinnligt att vara musklig, det stog att om man tar doping och blir jätte stor så får man ju alla dessa biverkningar och är alltså inte lika kvinnlig längre.
Vadå inte räknas som tjejer? Alla som är tjejer ska väl räknas som tjejer? Om de vill bygga upp sig till hus så tas väl ändå inte deras kön ifrån dem?
Rekommenderar du att ta protein-pulvret med vatten eller med mjölk? Känns som att det borde smaka bättre blandat med mjölk, men det blir ju fler kalorier då!
Hej skulle du vilja förklara vad som är skillnaden mellan förbränning och ämnesomsättning samtidigt vad som är skillnaden? du har en otroligt bra blogg och du inspirerar mig sjukt mycket !
I started working out daily and eating right but u just started gaining weight not muscle? My stomach started getting bigger. What am I doing wrong?
Jag gjorde en kladdkaka utan socker och ersatte med agavesirap-och den blev så otroligt god. Smakar nästan likadant som en vanlig kladdkaka, inte riktigt lika söt! Du får gärna publicera receptet om du vill 🙂
100 g smör
2 ägg
2,5 dl vetemjöl
3 msk kakao
0,5 dl agavesirap
1 tsk vaniljsocker
(25 g mörk choklad)
Sätt ugnen på 175. Smält smöret i en kastrull. Lyft av kastrullen från plattan. Rör ner sirap och ägg (och chokladen om du valt att ha i det), blanda ordentligt. Rör ner alla övriga ingredienser och blanda så allt blir till en jämt smet. Häll i smörjd och bröad form med löstagbar kant. Grädda mitt i ugnen ca 8 min (om du vill ha den kladdig).
Bröl. Andra bilden händer ju inte heller. Andra bilden är ju objektifierande av träningskvinnor, och reducerande av dem till sexobjekt. Så jäeedrans trött på såna bilder också. Blä.
Hejsan.
Jag tränar flera gånger i veckan men jag är lite vilse när det gäller hur jag ska äta. Jag pendlar till och från skolan, så jag är hemma tidigast halv fem efter skolan. Jag brukar gå direkt från bussen till gymmet, och sedan äta när jag kommer hem därifrån, runt halv sju-sju. Jag undrar vad som är bra att äta innan gymmet, som även klarar av en hel dag i väskan. Eller är det bättre att gå hem och äta middag och gå till gymmet efter det?
Grymt bra inlägg! Jag var och kan erkänna att jag fortfarande är lite rädd för att bli biffig. Tar ett tag innan man inser att man inte blir hulk efter att lyfta lite vikter haha. Älskar dina inlägg!