Hostat lungorna ur mig inatt tror jag bestämt. Känner mig inte direkt förkyld men bara hostig. Hur som helst så blir det många koppar te för i morrn är det dags att flyga till Helsingfors för att sen skutta över till Las Palmas på fredag. Vi ska faktiskt testa ett nytt hotell på Las Palmas. Har alltid sagt att H10 är topp of the hills men detta som vi ska testa i morrn är ett helt nytt hotell som fritidsresor och ving använder sig av! Kolla in sidan här
Kan vara ett tips om man söker bra hotell, betyg kommer när jag lämnar stället men lär nog inte bli besviken även om jag fullkomligt älskar H10 som ni kan kika på här.
När man bor på hotell så mycket som jag gör så blir man kräsen! Det är det värsta och det äckligaste jag vet att bo på slitna och sunkiga hotell. Det första jag brukar göra när jag kommer in på ett hotellrum är att titta i badrummet och i glasen som står där. Ofta kan man se att det är en vit intorkad ring i botten på glaset och en kollega berättade för mig att många hotellstäderskor inte tar ut och byter glasen utan faktiskt bara sköljer ur och torkar med handduk……huuu……ännu värre är det att hitta ett svart litet krulligt hår nånstans…..då dör jag nästan. I snitt så bor jag på hotell ca 10 nätter i månaden så ja jag måste få vara kräsen då hotellen nästan är mitt andra hem.
Tacka vet jag nya fräscha rum men snygga plastglas som ser ut som ett fint litet dricksglas, loungemusik på tv´n som hälsar en välkommen när man kliver in på rummet och sköna mjuka fräscha handdukar. Det som också är viktigt är ett någorlunda bra gym på hotellet då det ibland inte finns tid eller ork att dra iväg till ett gym efter att man hängt uppe i luften i tolv timmar. Detta tycker jag hotellen börjar bli bättre och bättre på.
Nåväl nu är det fullt ös medvetslös som gäller med träning, no mercy ! Har en brutal träningsvärk i magen och en rätt bra träningsvärk i mina triceps. Ha en underbar Onsdag, dags att börja packa lite.
