Messi blev officiellt Barcelonas första kapten

Messi återvände till jobbet i Barcelona idag och tog över kaptenens armband från Iniesta. Han kommer inte att gå med på klubbens turné i USA i San Francisco i veckan. Barcelona tröja med eget namn 2018 till försäljning online butik.

Messi kommer att gå med i klubbens träningsbas av Spaniens internationella Gerard Pique, Jordi Alba och Sergio Busquets som tankar vända sig till den spanska Super Cup mot Sevilla den 12 augusti. Du kan också köpa Messi tröja för att visa ditt stöd.

De sex spelare som gjorde det till kvartfinalen i Ryssland och utanför – Luis Suarez, Philippe Coutinho, Thomas Vermaelen, Ousmane Dembele, Samuel Umtiti och Ivan Rakitic – kommer tillbaka till träning vid ett senare tillfälle.

0 kommentarer

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *